AHM PET İşleme Süreci

Gelen taze etlerimiz işlenirken, hiçbir şekilde renklendirici ve yapay aroma kullanılmamaktadır.


Kuru et, susuz bırakılarak korunmuş taze ettir. Kurutma işlemi 22-24 saate kadar çıkabilir.

İşlenmemiş, çiğ et depomuza geldikten sonra kıyma haline getirilir. Ardından şekil verilerek tepsilere parçalar halinde dizilir. Sıcak ortamda 22-24 saat nemi alınarak kurutulur. Kurutma işlemi 30-35 derecelerde nem alma işlemiyle başlatılır. %85 nemle kurutma işlemine giren et, 22 ila 24 saat arası sonrasında %12-15 nemle çıkar. Kurutma işlemi sırasında et, ağırlığının %60 ila %70’ini kaybedebilir. 90-95 derecelerde, etin içerisinde olmuş olabilecek zararlı mikroorganizmaların da etkisiz hale gelmesiyle kurutma işlemi son bulur.

Etin kurutularak işlenmesi, herhangi ek bir yapay aromaya gerek duyulmadan yoğun bir tat ve koku elde edilmesini sağlar. Yumuşak veya orta sertlikteki kıvamıyla, her cinsten ve yaşta kedi ve köpeklerimiz için karşı konulamaz bir ödül maması haline gelir. Hijyenik bir ortamda kurutulmuş et içerikli ödül mamaları, kalite ve lezzet kaybı olmadan uzun süre saklanabilir. Kurutularak yapılmış ödül mamaları, özellikle yüksek protein içeriği ile diğer mamalardan ayrılır. Ayrıca kurutulmuş et neredeyse hiç karbonhidrat içermez ve az kalorilidir.

Diğer ödüller, genellikle yüksek düzeyde tahıl, şeker ve tuz içerir. Ödül mamalarındaki aşırı tahıl seviyeleri ve sonradan ilave edilmiş lezzet arttırıcılar, aromalar, boyalar veya koruyucular kedileri ve köpekleri hasta edebilir.

Bu tür katkı maddeleri, dostlarımızın derilerinde, tüylerinde problemler; kusma veya ishal gibi sindirim sorunlarına neden olabilecek alerjiler geliştirmesine neden olabilir.

Amacımız, kedi ve köpeklerimizin mümkün olduğunca doğal olarak beslenmesini sağlamak. Vizyonumuz olan bu görüşü benimseyerek, dostlarımıza iyi işlenmiş taze yiyecekler sunuyoruz.

AHM PET Üretim Döngüsü